Uveden bude například dokument režisérky Margarethe von Trottaové, kterou zajímalo, jak slavná reportérka a filozofka Hannah Arendtová psala roku 1961 reportáž o procesu s Adolfem Eichmanem. Očekávala setkání s monstrem, ale našla banální průměrnost. Svou následnou filozofickou tezí o banalitě zla pak šokovala a sklidila zničující reakce.
Další biografický snímek v německo-rakouské koprodukci nahlédne pod roušku královské záhady jménem Ludvík II. Osmnáctiletý idealistický panovník (1845-1886) podporoval místo války a zbrojení umění a vzdělávání, obdivoval Richarda Wagnera a stavěl na svou dobu převratné zámky. V politice však dlouho nevydržel, utíkal do říše fantazie a zemřel dosud nevyjasněnou tragickou smrtí.
V programu se objeví i snímky ze současnosti, které spojují palčivá témata - hledání nového partnera, rozpad rodinných vazeb či volná láska. V pestré nabídce nebude chybět sekce dokumentárních filmů nebo archivní tituly zapůjčené nadací DEFA. Půjde o velkofilm Goya, méně známou adaptaci knihy Heinricha Manna Poddaný či tragický příběh z let druhé světové války situovaný do prostředí židovského ghetta Jakub Lhář. Představitel titulní role Vlastimil Brodský získal na XXV. MFF v Berlíně 1975 Stříbrného medvěda za nejlepší mužský herecký výkon, snímek byl nominován na Oscara.
"Stejně jako v předchozích letech sází dramaturgie Das Filmfestu na kombinaci osvědčených režisérských jmen s výraznými debuty. Nabízí nejrůznější umělecké přístupy i originální pohledy na současná společenská témata. A jak je v Německu, Rakousku a Švýcarsku zvykem, děje se tak bez servítků, kompromisů a přikrašlování," uvedla Marková. Osvědčeným klíčem pro výběr titulů je ohlas kritiky i diváků na mezinárodních festivalech a národních filmových přehlídkách.
Více informací o akci, kterou pořádají Goethův institut, Rakouské kulturní fórum a velvyslanectví Švýcarské konfederace v Praze, naleznou zájemci na adrese
www.dasfilmfest.cz. Vstupenky budou v prodeji na začátku října.
zdroj: ČTK