Výstavbu prvního projektu Vily Diamantika zahajuje developer v těchto dnech současně s demolicí zchátralé tovární budovy bývalého Technoplynu. Místo zchátralé budovy má vzniknout projekt Rezidence Trilobit se 34 byty v dispozicích 3+kk až 5+kk a rozloze od 90 až po 140 metrů čtverečních. Osm plánovaných vil má mít dispozice 5+kk s užitnou plochou od 235 metrů čtverečních a velkou zahradou.
Podle majitele developera Jana Řežába firma vždy citlivě a šetrně přistupuje k místnímu prostředí, respektuje krajinný ráz a chce, aby projekt do okolí dobře zapadal. "Pro Vily Diamantica a Rezidenci Trilobit na okraji Prokopského údolí to platí dvojnásob. Projekty jsme dlouho a pečlivě připravovali. Na výsledné podobě jsme spolupracovali s předními odborníky od architektů přes projektanty až po specialisty na přírodní památky," prohlásil majitel společnosti JRD.
Lidé z občanského sdružení Prokopovo se však obávají "prolomení stavebních limitů", které podle nich odporují plánu péče o místní přírodní rezervaci. "Do chráněné a klidové lokality mají být umístěny uzavřené bytové komplexy, které sem přivedou dosud nevídaný počet automobilů. Územní povolení se přitom opírají o řadu výjimek, chybná rozhodnutí dotčených orgánů a odporují platným nařízením o ochraně přírody. Alarmující skutečností je také nebývalé napojení developera na architektku městské části Praha 5," upozorňuje občanské sdružení.
Developer však ujišťuje, že všechny stavby budou postaveny mimo území přírodní rezervace a mají všechna povolení od příslušných orgánů ochrany přírody. "Tyto pozemky jsou nyní určeny pro bytovou či smíšenou výstavbu, historicky jsou spjaty s průmyslovou výrobou," tvrdí developer s tím, že dříve se v tamní továrně vyráběl oxid uhličitý a nedaleko těžil vápenec.
Občanské sdružení přesto se změnou zchátralé továrny na bydlení nesouhlasí a argumentuje zvýšením automobilové dopravy v okolí. "Těžká vozidla obsluhující stavbu i pozdější doprava rezidentů zde budou projíždět obytnou zónou. Argument, že bytová zástavba pouze nahradí bývalý továrenský provoz, neobstojí. Továrna je již dlouho neaktivní a Prokopské údolí se dávno z industriální oblasti stalo oblastí chráněnou a rekreační, která je v souladu s nakládáním s přírodní rezervací a parkem," oponuje občanské sdružení.
Ani protesty však plány developera už nemohou narušit. Pro oba projekty má pravomocné stavební povolení, na základě nichž nyní firma zahajuje stavební práce a demolice. "Na samotný objekt továrny jsme si nechali po koupi pozemku vypracovat znalecké posudky, které zhodnotily jeho stav dokonce jako progresivně havarijní. Veškerou potřebnou dokumentaci a stanoviska dotčených orgánů státní správy a památkářů jsme předložili stavebnímu úřadu. Na jejich základě bylo vydáno rozhodnutí o odstranění stavby, tzv. demoliční výměr. Demolici části objektu jsme provedli na podzim 2012, zbývající část odstraníme nyní," podotkl výkonný ředitel společnosti JRD Martin Svoboda.
zdroj: ČTK