Prezident Svazu zdravotních pojišťoven Jaromír Gajdáček ČTK řekl, že systém je v deficitu od roku 2008, vždy se ale podařilo propady dorovnat z rezerv. "Teď poprvé je to vyhrocené, stát řekl, že žádné peníze přidávat za státní pojištěnce nebude, a my jsme nuceni se dívat na příští rok i další roky z jiného pohledu," řekl.
Vláda opakovaně odmítla zvýšit platby za státní pojištěnce s odkazem, že systém má rezervy. Mluvčí ministerstva zdravotnictví Vlastimil Sršeň ČTK řekl, že ministr Leoš Heger (TOP 09) opakovaně žádal o navýšení plateb neúspěšně. Žádost se dává vždy do konce pololetí na příští rok, zatím je prý předčasné řešit, zda požádá ministr o navýšení znovu.
"Je potřeba dále zvyšovat v rámci reformních kroků efektivitu systému, zůstávají v něm stále rezervy, například je nadbytek akutních lůžek v nemocnicích," řekl Sršeň. Část akutních lůžek chtějí pojišťovny změnit na následná, tím by se ušetřilo. Nyní o tom s nemocnicemi vyjednávají.
Zdravotně pojistné plány všech pojišťoven počítají s tím, že rezervy nejsou. "Pokud se nezmění struktura poskytované péče a náklady zůstanou na stejné úrovni, peníze už prostě nebudou," varoval Gajdáček.
Právě tento nepříznivý výhled je podle něj důvodem, proč zdravotní pojišťovny trvají na změnách lůžkového fondu nemocnic. Ze 189 nemocnic má dojednané podmínky pro nové smlouvy od ledna 2013 zatím 58. Další dostanou nabídky v průběhu listopadu. Kde nebude dohoda, prodlouží se smlouva o půl roku až rok, aby byl čas na dojednání nových podmínek.
Celkový předpis čerpání ze základního fondu na zdravotní péči loni byl 219,146 miliardy korun, meziročně stoupl o 1,8 procenta. Nemocnice a další lůžková péče měla 113,033 miliardy, ambulance 58 miliard. Za regulační poplatky a započitatelné doplatky za léky uhradili občané 8,076 miliardy, z toho za regulační poplatky 5,533 miliardy. Celkem vracely zdravotní pojišťovny 449.464 pojištěncům 531,5 miliardy korun.
Za nákladnou péči vydaly pojišťovny loni 46,749 miliardy, to je o 2,829 miliardy méně než v roce 2010.
zdroj: ČTK