Investice schváleny, nejvíce půjde na Blanku
Praha bude mít letos na investice téměř 11,9 miliardy korun, nejvíce peněz vydá na výstavbu tunelového komplexu Blanka. Rozdělení peněz na investice dnes po dlouhé debatě schválili zastupitelé hlavního města. Na stavbu Blanky bude vynaloženo asi 4,84 miliardy korun, další miliarda bude určena na napojení této stavby na Strahovský tunel.
Velké dopravní stavby tak tvoří téměř polovinu kapitálových výdajů města. Peníze budou i na dostavbu plaveckého areálu Šutka, opravu pavilonů v nemocnici Bulovka či na stavbu pavilonu pro hrochy a slony v zoo.
Rozdělení peněz na investice kritizovali opoziční zastupitelé i zástupci některých občanských sdružení. Bývalý náměstek primátora Karel Březina (ČSSD) kritizoval mimo jiné to, že město podle rozpočtu nechce pokračovat s přípravou další etapy Vysočanské radiály a napojení Prahy 12 s Pražským okruhem. Vít Masare ze sdružení Auto*Mat řekl, že město dává málo peněz na výstavbu záchytných parkovišť a přípravu trasy D metra. "V letošním rozpočtu stejně jako v těch předchozích dominují investice do individuální automobilové dopravy. Celý rozpočet a celá Praha jsou rukojmími tunelu Blanka," řekl zastupitelům Masare.
Pražští zastupitelé schválili v prosinci rozpočet na letošní rok, který počítal s výdaji 43,9 miliardy korun. Peníze na investice ale nová koalice ODS a TOP 09 kvůli nedostatku času shromáždila do jedné kapitálové rezervy. Podle pražského primátora Bohuslava Svobody (ODS) kapitálové výdaje meziročně posílí o 594 milionů korun.
Na severozápadní část městského okruhu, jehož součástí je tunelový komplex Blanka, Praha vyhradila 4,84 miliardy korun, na napojení stavby na Strahovský okruh pak dalších 1,03 miliardy. Primátor Svoboda tak doufá, že se podaří tunelový komplex ve zkušebním provozu otevřít na jaře roku 2014. Asi 65 milionů bude určeno na přípravu navazujícího úseku z Pelc Tyrolky přes Balabenku ke Štěrboholské radiále. Celkově půjde podle primátora na oblast dopravy 7,15 miliardy korun.
Hlavní město v rozpočtu dále počítá s částkou 225,6 milionu korun na pokračování výstavby pavilonu pro slony a hrochy v zoologické zahradě, s 200 miliony korun na operační středisko Malovanka či s 300 miliony korun na dokončení plaveckého areálu Šutka. Peníze budou rovněž na výstavbu mateřských škol ve Slivenci a Uhříněvsi, na vybudování pavilonu pro nemocné Alzheimerovou chorobou při domově pro seniory v Malešicích a na opravu pavilonů v nemocnici Bulovka.
Pracovat by se letos mohlo začít na protihlukových opatřeních u Spořilovské ulice, v rozpočtu je na tyto účely 20 milionů korun. Pokračovat bude zřejmě také výměna povrchu na magistrále v ulici 5. května, která by měla snížit hluk v okolí této dopravní tepny. Na opravu ulice Praha vyhradila 25 milionů korun. Se stejnou částkou rozpočet počítá na novou ubytovnu pro bezdomovce. Čtyřikrát více bude letos určeno na plánovanou opravu vyhořelého Průmyslového paláce.
Naopak oprava zchátralé Šlechtovy restaurace ve Stromovce zřejmě nepůjde tak rychle, na tyto účely dali radní do rozpočtu jen pět milionů korun. Město podle primátora nebude pokračovat v přípravě nové trasy metra D. Na pokračování výstavby metra A z Dejvické do Motola si Praha půjčí od Evropské investiční banky.
Kvůli nejasnostem ohledně přidělení evropské dotace nebyla stále zahájena přestavba Ústřední čistírny odpadních vod. Město proto zapojuje nevyčerpané prostředky z loňského roku. Na čistírnu je tak v rozpočtu 600 milionů korun.
zdroj: ČTK