Na některých úřadech práce jsou fronty, hlavně kvůli začátku roku

Na některých úřadech práce se dnes tvoří fronty, ale jinde byla ráno situace poměrně klidná, zjistili krajští zpravodajové ČTK. Vedle přechodu na staronový systém výplaty dávek však nápor souvisí především se začátkem roku. Do úřadů přicházejí nezaměstnaní, kterým skončila smlouva na konci minulého roku. Z jedné z brněnských poboček odcházeli lidé s nepořízenou, protože systém vyplácení dávek nefungoval. Podle mluvčí generálního ředitelství úřadu Kateřiny Beránkové žádné vážné komplikace ale nenastaly. 

"Regiony nehlásí žádné závažné potíže. Situace je podobná stavu na konci minulého týdne," řekla ČTK mluvčí. Úřady práce získaly v pátek z dosavadního systému, který byl vypnutý po zákazu používání od antimonopolního úřadu, údaje o dávkách za listopad. Dnes by úředníci měli dostat prosincová data. Před polednem by o vývoji situace mělo jednat vedení úřadu práce, od 13:00 je pak v plánu videokonference s řediteli krajských poboček. 
    
Několik desítek lidí stálo fronty například na úřadu práce v Kladně. Podle jeho ředitele Jiřího Davida je to však pravidelný jev na začátku každého roku. Na úřad chodí lidé, kteří ukončili zaměstnání ke konci předchozího roku a hledají nové. Fronty se tvořily také na úřadu práce v Mladé Boleslavi. "Máme plno, museli jsme posílit počet pracovníků," řekl ČTK ředitel úřadu Pavel Krpálek. 
    
Úředníci museli se začátkem roku přestat používat systém od firmy Fujitsu, který měli od roku 2012. Používat ho zakázal antimonopolní úřad kvůli pochybení při jeho výběru. Ministerstvo práce pod vedením Jaromíra Drábka (TOP 09) nenašlo dodavatele v tendru, připojilo se jen k rámcové smlouvě resortu vnitra. Úřady práce se zatím plně vrací k OKsystemu, který zajišťoval agendu do roku 2011 a v posledních dvou letech obstarával některé záležitosti. Kvůli přechodu na staronový systém je však potřeba převést data a vyškolit pracovníky, což může vést ke zpožděním výplaty dávek. 
    
Někteří lidé dnes odcházeli s nepořízenou z jedné z brněnských poboček úřadu práce. ČTK oslovení klienti řekli, že je zaměstnanci odkázali se žádostí o sociální dávky až na příští týden nebo pozdější dobu. To nepřímo potvrdila i jedna ze zaměstnankyň úřadu. "Nefunguje systém, od lidí přijímáme podklady. Až bude systém v provozu, dávky jim zašleme," uvedla. 
    
Jednu z klientek situace rozhořčila. "Nebude zaplacené ošacení, nebude zaplacený nájem. Budeme mít dluhy na elektřině, na plynu. Z čeho děti máme živit? Jedině, že by nám dali peníze za to, že čekáme, ale oni nám nic nedají, oni na nás kašlou," řekla. 
    
V Pardubicích ve čtvrtek a v pátek zaregistrovali asi 300 nových žadatelů o práci. Nápor, který úřad zažívá začátkem každého roku, pokračoval i dnes. "S registrací nemáme větší problémy, naši pracovníci to umějí. Systém je pružnější a lidé nepoznají vůbec nic," řekl ČTK ředitel krajské pobočky úřadu práce Petr Klimpl. 
    
Úřad zatím čeká, zda budou přetažena data z programu používaného v loňském roce do systému původního. Výplaty dávek zatím zpožděny nebyly. Zhruba u poloviny dávek se informační systém nezměnil a jsou připraveny k vyplacení, ty zbylé, například podpory v nezaměstnanosti nebo dávky hmotné nouze, se platí většinou až v druhé polovině měsíce. 
    
Vedoucí pobočky v České Lípě Marcela Ottová ČTK řekla, že v mimořádných případech klienti peníze dostanou. "Pokud by se ale někdo skutečně dostal do problémů, jsme připraveni vypomoci hotovostí. Peníze máme připravené. Zatím jde ale jen o ojedinělé případy." Úředníkům úřadu práce v Ústí nad Labem se podařilo v pátek zajistit výplatu příspěvku na péči. Asi čtyři desítky lidí čekaly ráno v českobudějovickém úřadu práce. 
 
zdroj: ČTK