Na trhu chybí nájemní projekty pro dlouhodobé rodinné bydlení. Změní se přístup investorů?
Podle Eurostatu1 připadlo České republice v minulém roce jedno neblahé prvenství: ceny nemovitostí se zde zvýšily nejvíce ze všech zemí Evropské unie. V meziročním srovnání vzrostly o téměř 26 %. V Praze dnes lidé potřebují až 16 průměrných ročních hrubých mezd, aby si mohli pořídit vlastní bydlení v novém bytě o velikosti 70 m2. Kvůli řadě nepříznivých faktorů – stálému, ač pozvolnějšímu, zdražování novostaveb, růstu cen stavebních materiálů či výpadkům jejich dodávek a převisu poptávky nad nabídkou – se navíc nedá očekávat, že na realitním trhu dojde v brzké době k pozitivnímu obratu.
Je proto zřejmé, že zhoršená dostupnost volných a cenově dostupných bytů ke koupi výrazně zrychlí poptávku po nájemním bydlení, která dosud byla mnohem slabší než v zemích západní Evropy. K rozvoji tohoto trendu navíc přispívají i přísné podmínky na hypotečním trhu a zdražování úrokových sazeb úvěrů na bydlení. Měsíční náklady na hypoteční úvěr při pořízení průměrného pražského bytu aktuálně převyšují měsíční nájemné u stejné jednotky o 17 %.
Podle kvalifikovaného odhadu2 analytického oddělení skupiny JRD odpovídá současná velikost poptávky po nájemním bydlení na pražském trhu až ¼ počtu obyvatel metropole: zájem o něj tedy má až 340 830 lidí. Nejpočetnější skupinu z nich tvoří mladí lidé v studentském věku (41 %)3, menší zastoupení pak mají singles a mladé páry (20 %), rodiny s dětmi (15 %), starší páry s dospělými potomky (13 %) a kvalifikovaní zahraniční pracovníci (11 %). Jednotlivé skupiny se stále rozrůstají (nyní i kvůli přílivu ukrajinských uprchlíků), ale trh se zatím nedokázal přizpůsobit jejich množství ani rozdílným požadavkům na poptávané typy nájemních nemovitostí. Velcí investoři v nájemním segmentu primárně cílí na studenty, singles a mladé páry a realizují projekty s vysokým podílem malometrážních bytů, které jsou určené spíše ke krátkodobému bydlení.
Dlouhodobá analýza prodejů novostaveb na pražském trhu4 však ukazuje, že nejpočetnější věkovou skupinou, kupující si byt za účelem vlastního bydlení, jsou lidé mezi 34 až 44 lety, kteří již mají (ve většině případů) alespoň jedno dítě. A právě u zástupců této skupiny se v dnešní době výrazně zhoršila vyhlídka na pořízení bytu do soukromého vlastnictví. Odborníci se proto obávají, zda jejich sílící poptávku po nájemním bydlení, které odpovídá rodinným potřebám, dokáže uspokojit trh plný malých investičních bytů.
Skupina JRD se stále primárně věnuje (v rámci divize JRD Development) výstavbě zdravých a environmentálně šetrných projektů vlastnického bydlení. Samozřejmě ale reaguje na aktuální vývoj na realitním trhu, a proto se rozhodla vstoupit i do segmentu nájemních nemovitostí. Její divize JRD Invest má nyní ve fázi přípravy projekty, které zohledňují požadavky dlouhodobého rodinného bydlení. Jejím cílem je realizace nového standardu na trhu s nájemním bydlením, jenž nabídne zájemcům jistotu, stabilitu a možnost migrace v rámci jednoho projektu podle měnících se životních potřeb a nároků. Nové nájemní byty budou splňovat stejná kritéria zdravého bydlení jako vlastnické byty v projektech JRD Development (čerstvý vzduch a tepelný, světelný a akustický komfort). JRD Invest plánuje do roku 2030 spravovat portfolio nemovitostí v tržní hodnotě až 5 mld. Kč.