Nejistota o budoucí výši DPH ničí české firmy

Přetrvávající nejistota o budoucnosti DPH od nového roku se stále výrazněji negativně promítá do života českých firem. Personální politika, cenové strategie, plánování investic, sjednávání dlouhodobých smluv s dodavateli a mnoho dalšího – to vše musí české firmy řešit s dostatečným předstihem. V situaci, kdy nikdo neví, jaká výše DPH bude od nového roku platit, je to však nemožné.

Silné výhrady českých podnikatelů k současnému postupu vlády byly znovu slyšet i ve včerejším diskusním pořadu Otázky Václava Moravce. „Česká vláda si ale zřejmě vůbec neuvědomuje, že nejistotou ohledně budoucího daňového zatížení vytváří v České republice vysoce nestabilní podnikatelské prostředí, a to se všemi vedlejšími důsledky. Když nebude jasné, jaká pravidla budou od příštího roku platit, omezí své investice i firmy, které jsou jinak finančně zdravé a investovat by mohly. To se samozřejmě promítne i do rostoucí nezaměstnanosti, klesající spotřeby domácností a nakonec i vyšších sociálních výdajů státu,“ varuje Evžen Korec, generální ředitel a předseda představenstva developerské společnosti EKOSPOL.

Vláda místo řízení provozu raději vypnula semafory
I přesto, že většina aktuálně diskutovaných variant počítá se zvýšením dolní sazby DPH a tedy se zdražením základních potravin, léků i nového bydlení, jsou podnikatelé zajedno. Není již tak důležité, jaké změny nakonec sazby DPH doznají, nejdůležitější je, aby už bylo konečně jasno. Tedy aby vláda co nejdříve rozhodla a dala podnikatelům jasné slovo.
 
Bohužel současný stav podle Korce nejlépe charakterizuje přirovnání, kdy „místo řízení provozu na křižovatce v době vrcholící dopravní špičky jednoduše zavřete oči a vypnete semafory“. 
 
Daně by se zvyšovat nemusely, kdyby se nekradlo
Smutným konstatováním zůstává, že by se daně vůbec zvyšovat nemusely, pokud by se stát choval jako řádný hospodář. I v navrhovaném rozpočtu jsou totiž kapitoly, které slouží především k řízenému či neřízenému rozkrádání v řádu miliard, jako např. třicetimiliardová kapitola „externí nákupy služeb“. „Prostor pro hledání miliardových úspor je i ve stále předražených státních zakázkách či přebujelém úřednickém aparátu včetně neefektivního nakládání s nemovitým majetkem státu,“ uzavírá Evžen Korec.