Praha začne po roce opět vybírat za kotvení lodí na náplavkách

Praha začne opět vybírat peníze za kotvení lodí na pražských náplavkách. Radní hlavního města dnes schválili ceník a pravidla kotvení. Novinářům to řekl primátor Tomáš Hudeček (TOP 09). 

Praha zhruba před rokem ukončila nájemní smlouvu se soukromou firmou, která náplavky dál pronajímala kotvícím lodím. "Na náplavkách dříve existovala relativně problémová nájemní smlouva mezi Prahou a nájemcem, který byl zároveň pronajímatelem kotvících stanovišť. A protože docházelo k velkým rozdílům mezi tím, co Praha dostávala od tohoto nájemce a tím, za kolik kotvily lodě, smlouvu město vypovědělo," řekl Hudeček. 
    
Od té doby se podle jeho slov kotvilo v Praze zdarma. Praha proto zřejmě začne uplatňovat proplacení nájmu zpětně. Zda se tak opravdu stane, ale zatím není definitivně rozhodnuto. 
    
Jakmile nový systém začne plně fungovat, Praha začne hledat způsob, jak soutěžit jednotlivá kotviště. Systém by měl být podobný jako v případě stanovišť taxi a město vezme v potaz jak svůj výdělek, tak potřeby provozovatelů lodí, kteří si vždy plánují celou sezónu najednou. 
    
Ceny kotvících plavidel se budou lišit podle městských částí. V Praze 1 zaplatí loď do 40 metrů minimálně 61.200 korun za rok, lodě nad 40 metrů minimálně 91.800 korun. Na náplavkách v Praze 2 a 5 budou ceny 30.600 korun a 45.900 korun v případě lodě delší než 40 metrů. 
    
Vyšší částky budou platit hotelová plavidla. V Praze 1 zaplatí ročně lodě do 40 metrů délky 150.000 korun, ty větší pak minimálně 300.000 korun. V Praze 2 a 5 to pak bude 75.000 korun a u lodí nad 40 metrů 150.000 korun za rok. Provozovatelé pak budou muset zaplatit ještě další poplatky, například za nástupní můstky. 
    
Na Vltavě v Praze plují jak výletní parníky, tak tu kotví na několika místech botely. Nejvíce lodí kotví v centru Prahy mezi Vyšehradem a nábřežím Na Františku. Na Vltavě kotví i loď Hermes, kterou provozuje Praha a na které mohou za drobný poplatek přespávat bezdomovci. 
 
zdroj: ČTK