"Výzvu v programu Výzkum a vývoj pro inovace se podařilo prosadit s argumentací, že pražské vysoké školy vychovávají absolventy i pro ostatní regiony," uvedl ministr školství Dalibor Štys. Dřív totiž univerzity z hlavního města na peníze nedosáhly kvůli tomu, že Praha je bohatý region.
"Pražské vysoké školy a výzkumné ústavy v tomto programovacím období mohly žádat z operačního programu Praha - konkurenceschopnost za méně výhodných podmínek. V budoucím programovacím období bychom chtěli mít pro pražské i mimopražské vysoké školy jeden operační program," dodal Štys. Na nerovné podmínky už si dříve stěžovali pražští rektoři, upozorňovali přitom na to, že na jejich univerzitách se dělá i významná část vědecké práce.
Školy si ale teď budou moci od listopadu zažádat o peníze například na vybavení laboratoří, vybudování nových učeben, modernizaci a rozšíření knihoven, ale také třeba na stavební úpravy a rekonstrukce budov. Získat mohou od 20 milionů po 1,1 miliardu, teoreticky by tedy bylo možné, aby se všechny peníze vyčerpaly jen na dva projekty.
Přednost budou mít technické a přírodovědné obory, přihlásit se ale mohou všechny vysoké školy z metropole. Například ČVUT založilo v červenci Český institut informatiky, robotiky a kybernetiky (CIIRC), jehož sídlo v dejvickém kampusu má vzniknout právě z evropských peněz.
Projekty budou hrazeny z 68 procent, zbytek peněz si musí žadatelé sehnat jinde. U ostatních projektů spolufinancovaných z evropských fondů je přitom obvyklé, že dotace tvoří 85 procent výsledné ceny.
zdroj: ČTK