Horní komora se na návrh svého předsedy Milana Štěcha (ČSSD) postavila proti tomu, aby policie mohla ze zón placeného stání odtahovat auto jen v případě, kdy na něj nejprve nasadila botičku a motorista do 24 hodin nepožádal o její odstranění. Ustanovení by v praxi znamenalo, že by nebylo možné odtahovat vozidla poslanců, senátorů či například invalidů, jimž zákon zakazuje botičku nasadit.
Štěch navrhované omezení, které ve Sněmovně prosadil poslanec ČSSD Stanislav Huml, označil za "neadekvátní" zásah. "Zpětná vazba je naprosto jednoznačná," poukázal předseda Senátu na negativní reakce obcí a měst na Humlův návrh. Uvedl, že botička a čtyřiadvacetihodinové čekání do případného odtažení vozu by městům a obcím využívání vyhrazených zón jen zkomplikovaly.
Ministr dopravy Antonín Prachař (ANO) marně usiloval o rychlé schválení novely kvůli tlaku EU. Připustil nicméně, že mnozí poslanci, "jako konkrétně pan Huml, pravděpodobně upřednostnili populismus před realitou".
Senát odmítl také návrh senátorky Elišky Wagnerové (za SZ), aby v řidičských průkazech nebylo výslovně uvedeno upozornění, že jeho majitel absolvoval autoškolu ve vozidle s automatickou převodovkou. Tuto povinnost novela přináší. Dostatek hlasů nezískala ani opakovaná snaha předsedy senátorů ODS Jaroslava Kubery, který chce obecní policii odebrat právo měřit rychlost vozidel.
Cílem původní vládní novely je ztížit zahraničním řidičům možnost vyhnout se trestu za dopravní přestupky spáchané v Česku. Počítá s tím, že cizinec bude muset obdržet informace o svých proviněních proti pravidlům dopravy v ČR ve svém rodném jazyce. Informační formulář bude obsahovat údaje o tom, jakého přestupku se kdy a kde podezřelý dopustil, včetně možného postihu. Podrobnější informace pak budou v samotném oznámení o zahájení řízení.
Povinnost podávat informace o majiteli vozidla by se měla týkat pouze taxativně vymezených, zejména nejzávažnějších protiprávních deliktů. Jde například o překročení povolené rychlosti, telefonování za jízdy, nezastavení auta na patřičný signál nebo jízdu pod vlivem alkoholu či drog.
Novela má změnit současný stav, kdy nelze majitele vozidla v zahraničí vypátrat podle registrační značky. Cizinci totiž zatím nemusí na české výzvy a žádosti odpovídat. Valná většina přestupků tak zůstává bez potrestání.
zdroj: ČTK