Podle starších informací ČTK jsou v návrhu na pokračování spolupráce se švédskou stranou tři varianty. První počítá s pronájmem na další tři roky za více než pět miliard korun. Druhá varianta představuje pronájem na pět let za téměř osm miliard a třetí varianta obsahuje nabídku na desetiletý pronájem za přibližně 14 miliard korun.
K dokumentu by se vláda měla vrátit nejspíš 20. března.
Loni v prosinci uvedl tehdejší ministr obrany Alexandr Vondra (ODS), že poslední a do letošního jara platná švédská nabídka je výhodnější než předcházející varianty. Vondra, který v prosinci ve funkci skončil, vedl z pověření vlády od loňského února se Švédy exkluzivní jednání o pokračování stávajícího pronájmu 14 stíhaček. Vládě se nabízené podmínky nejdříve nelíbily a premiér Petr Nečas (ODS) loni v létě označil přístup švédské strany za nevstřícný.
Podle dnešních informací deníku Právo se vláda v otázce pokračování pronájmu gripenů rozdělila na dvě skupiny, kdy premiér prosazuje tříletou variantu a vypsání zcela nového tendru. Tento postoj, tedy využívat několik let gripeny a po zlepšení ekonomické situace rozhodnout v novém tendru, ostatně Nečas zmiňoval už před rokem.
Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg (TOP 09) naopak s poukazem na to, že gripeny se osvědčily, stojí za desetiletým pronájmem. Zazněly také názory, že ČR by se bez stíhaček obešla, takový postoj je ale v rozporu se schválenými koncepčními dokumenty o obraně ČR.
Nynější pronájem 14 švédských stíhaček Gripen za 19,6 miliardy korun schválila v roce 2004 vláda Vladimíra Špidly (ČSSD). Česko letadla splácí deset let. Letouny Jas-39 Gripen používá vedle Švédska, Maďarska a České republiky také Jihoafrická republika a Thajsko.
zdroj: ČTK