"S VZP za zdravým vzduchem mohou jet děti z mateřských a základních škol z lokalit, kde imisní limit je překračován více než 35 krát ročně. Cílem je, aby co nejvíc dětí mohlo alespoň na čas odjet ze zamořených oblastí na zdravý vzduch," uvedl Tichý.
Ozdravné pobyty mají omezit zdravotní následky, které smog může dětem způsobit do budoucna. Podle Centra pro životní prostředí a zdraví je vdechování jemných prachových částic v ČR ročně příčinou předčasné smrti 6000 lidí a 2000 jsou s vážným onemocněním hospitalizovány.
"Příspěvek je určen na tuzemský ozdravný pobyt dlouhý minimálně pět dní. Požádat o něj budou moci organizátoři, kterým již byla na pobyt poskytnuta část peněz například od kraje, města, či třeba z fondu, který zřizuje zastupitelstvo měst. Příkladem je ostravský Fond pro děti ohrožené znečištěním ovzduší," uvedl Tichý a dodal, že podrobná metodika se zpracovává, závazné podmínky budou zveřejněny na www.vzp.cz.
Nový "protismogový" program rozšíří dosavadní nabídku VZP, která 20 let pořádá přímořské ozdravné pobyty Mořský koník.
Programy pro chronicky nemocné děti, tedy i ty s dýchacími potížemi, mají také ostatní pojišťovny. Největší zaměstnanecká Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra vozí děti 20 let na léčebně-ozdravné pobyty do vysokohorského či přímořského prostředí. Letos se tak podle mluvčí Hany Kadečkové odjede léčit do Vysokých Tater či do Řecka přes 600 chronicky nemocných dětí. Po letním pobytu lépe snášejí zimu v ČR, jsou méně často nemocné a některé mohou až na půl roku omezit léky, nebo je i vysadit.
zdroj: ČTK