Baby Club Juklík
Baby Club Juklík, spol. s r.o. byl založen v roce 1994, jako společnost, jenž si dala za úkol poskytovat péči o rodinu a dítě se zaměřením na kojenecké a batolecí plavání. Od data založení provozuje sám speciální prostory a bazény určené pouze k plavání dětí. V současné době má v nájmu bazény v gymnáziu Přípotoční (od roku 1993), Nymburce (od roku 2001), v Táboře (od roku 2007) a ve vlastnictví velký areál v Praze 13).
Baby Club Juklík, spol. s r.o. byl založen v roce 1994, jako společnost, jenž si dala za úkol poskytovat péči o rodinu a dítě se zaměřením na kojenecké a batolecí plavání. Od data založení provozuje sám speciální prostory a bazény určené pouze k plavání dětí. V současné době má v nájmu bazény v gymnáziu Přípotoční (od roku 1993), Nymburce (od roku 2001), v Táboře (od roku 2007) a ve vlastnictví velký areál v Praze 13).
Ovšem na počátku kojeneckého plavání tehdejší v ČSSR a tím i Baby Clubu Juklík byl spor dvou vědců o to, zda existuje u novorozeňat tzv. postnatální plovací reflex, tedy zda-li jsou miminka schopná po narození plavat. Na základě této pře vznikl v 70. letech minulého století v rámci Fakulty tělesné výchovy a sportu UK v Praze výzkum na dané téma. Vedl ho docent Miloslav Hoch, který při výzkumu dokázal, že žádný postnatální plovací reflex neexistuje. To, že se děti po narození na hladině jako by vznáší je způsobeno specifickou hustotou dětského tělíčka. Doc. Hoch při výzkumech zároveň položil základy metodických řad cviků, které se s dětmi ve vodě provádějí. Na jeho práce navázala jeho snacha Dr. Jana Hochová, která se stala pedagožkou na téže katedře jako její tchán a rozvíjela unikátní metodu dále. Koncem 80. let plavala v rámci sledování dopadu plavání na zdraví dětí s několika desítkami batolat. Tyto hodiny plavání se mezi rodiči po Praze rychle rozkřikly a zájem začal převyšovat možnosti vědeckého úkolu.
Po roce 1989 založila Dr. Hochová živnost a začala plavání nabízet jako placenou službu v klubu, kterému začala říkat Baby Club Juklík. Ihned na začátku 90. let plaval klub na mnoha bazénech v Praze. Dr. Hochová si stále více uvědomovala potřebu svého vlastního prostoru, kde by mohla rodinám s dětmi nabídnout plný komfort. V roce 1993 si dlouhodobě pronajala nevyužívané prostory rehabilitační linky v gymnáziu Přípotoční a v roce 1994 založila spolu se svou posluchačkou z FTVS UK, Mgr. Štěpánkou Štrougalovou, Baby Club Juklík, spol. s r.o.
Počty zákazníků Juklíku trvale rostly. Zároveň rostla zkušenost Juklíku s provozováním bazénů a s tím spojených problémů. V roce 1996 bylo zřejmé, že kapacity prostor v Přípotoční se nacházejí na limitu, a že není možno počty zákazníků zvyšovat bez újmy na kvalitě. V roce 1997 začal Baby Club Juklík hledat další prostory, ve kterých by mohl poskytovat své služby. V roce 1998 vyhrál konkurs na zrušené jesle v Praze 13. Pro přestavbu objektu potřeboval Juklík cca 15 mil. korun. Shánění úvěru však provázely potíže. Banky hleděly na jim neznámou aktivitu s nedůvěrou. Navíc se Juklík "trefil" do období, kdy banky nepůjčovaly téměř na nic.
Baby Club Juklík však dokázal přesvědčit investory ze spol. Marinco o prospěšnosti a kvalitě svých aktivit. Byla založena společnost BCJ a.s., která se stala stoprocentním vlastníkem Baby Clubu Juklík. Toto spojení umožnilo zainvestovat přestavbu objektu v Praze 13, ze kterého se stal republikově unikátní prostor určený pro plavání malých dětí.
Provoz byl po úpravách otevřen v roce 2000.
V roce 2001 vyhrál Baby Club Juklík konkurs na provozování nepoužívané rehabilitační linky v Nymburce, kde nyní též nabízí s úspěchem své aktivity.
V roce 2004 odkoupil Baby Club Juklík celý objekt v Praze 13 včetně pozemku do svého vlastnictví.
V rámci změn v živnostenském zákoně vyvstala během 90. let potřeba školícího centra, které by umožňovalo vyškolit uchazečky se zájmem o práci s dětmi ve vodě. Baby Club Juklík se stal již v roce 1994 akreditovaným školícím střediskem Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy pro vydávání osvědčení pro pracovní činnost "instruktor plavání kojenců a batolat". Toto pověření bylo již mnohokrát prodlouženo. Juklík je zároveň konzultačním centrem pro katedru plaveckých sportů FTVS UK v Praze.
Hygienické normy pro úpravu vody prožívaly během 90. let bouřlivé proměny. Od zastaralých norem ze 60. let, přes první nedůsledné pokusy o nápravu až k dnešní Vyhlášce 135/2004 Sb. Vzhledem k tomu, že Baby Club Juklík má v republice největší zkušenosti s provozem relativně malých bazénů pro děti, byl aktivně zván navrhovatelem vyhlášek, Státním zdravotním ústavem, k jejich tvorbě. To vyvrcholilo při pracích na doplnění Vyhlášky 135/2004 Sb. kdy byly zkušenosti a znalosti Baby Clubu Juklík přímými podklady pro kvalitativní ukazatele hygienické vyhlášky.
V létě roku 2007 bylo vypsáno výběrové řízení na provozovatele Dětského bazénového centra v Táboře. Baby Club Juklík v tomto řízení zvítězil a od října 2007 nabízí své služby také v této lokalitě.