Právě se nacházíte:

Z Lužin až do vesmíru

Pamatujete si na Krtečka, jak letěl do vesmíru? Pak jistě víte, že se stejným astronautem Adrewem J. Feustelem vystoupaly na oběžnou dráhu také Písně kosmické od Jana Nerudy. Co už ale nejspíš nevíte je, že tato malá kniha měla domov v lužinském antikvariátu.

Jednoho dne přišel muž z Astronomického ústavu AV ČR, který publikaci zakoupil a odeslal ji do NASA. Výprava A.J. Feustela byla poslední servisní opravou Hubbleova vesmírného dalekohledu. Napadlo by vás, že jste byli těmto Písním kosmickým tak blízko? A dost možná, že jste je i drželi v rukou? Takových kuriozit má Ing. Vladimír Čejka ve svém knižním světě mnohem víc.

Ale začněme od začátku... 28. září 1989 prodává svou první knihu. Jak už to tak bývá, z koníčka pracovníka pivovaru, se stala milovaná práce. Původně chemik potravinář, dnes knihkupec. Už dvanáct let se věnuje svým knihám a jejich čtenářům a snaží se vyhovět náročným požadavkům zákazníků. Prodávat knihy je pro něj posláním. Zachraňuje staré svazky a snaží se vzdělávat lidi. Počet prodaných publikací se pohybuje v řádech statisíců.

Největší obchod jeho života proběhl před sedmi lety, když koupil antikvariát v Londýně po Zděňku Mastníkovi. Ten po roce 1948 emigroval do Anglie. Pan Mastník pracoval pro BBC a mimo jiné založil knihkupectví. Nakupoval českou literaturu, kterou prodával Čechům v cizině. Byl jedním z exilových vydavatelů a propagoval naši tvorbu ve světě. Jeho knihy doplňovaly univerzitní archivy po celé planetě. Vladimír Čejka později převzal jeho obchod a dovezl dvacet tun tiskovin do České republiky. Velká část byla nepoužitelná, avšak jedna třetina byla zajímavá. Vzrušení z práce, kterou pan Čejka dělá, je nepopsatelné. Setkává se se spoustou zajímavých osobností, s jejich příběhy a s příběhy knih samotných.

Občas přijdou lidé prodat literární pozůstalosti, aby měli na jídlo. Jindy to zkoušejí zloději, kteří ukradnou novou knihu v knihkupectví a utíkají ji udat do antikvariátu. Takové pan Čejka rezolutně odmítá. Ovšem někdy se ze špatné koupě vyklube poklad! Jako se to stalo s Rozhovory s TGM od Karla Čapka, kde byl podpis samotného Masaryka.

Získávání knih pro antikvariát je významnou součástí této práce. Když lidé ruší své knihovny, málokdy správně odhadnou jejich velikost. „Polička“ čítající osmdesát titulů není velká, ale standardní. Naopak se stává, že lidé s regály přes půlku bytu mluví o knihovně menší. Vždy by jste měli zavolat někoho, kdo knihám rozumí, aby jste nevyhodili unikát. Například kompletní sbírka červené knihovny, která má také svou hodnotu, je lepší než poslední bestseller, který bude zapomenut za pár měsíců. Po celých dvanáct let ve svém oboru nestihl pan Čejka přečíst jedinou knihu v pracovní době. Neustálé obnovování katalogů a jejich třídění zabírá mnoho času.

Původní obchod na Lužinách byl malý. Zákazníci neměli možnost vidět některá oddělení. Ačkoliv se v bezprostředním okolí uvolnily další prostory, jejich majitelé nebyli k rozšíření antikvariátu vstřícní. Stěhování z Lužin na Luka bylo tedy opravdu nutné. Osmnáctkrát se jelo s desetitunovým kamionem! Vzdálenost od metra Luka je na krok stejná, jako byla vzdálenost antikvariátu na Lužinách. Ve druhém poschodí nákupního centra s bezbariérovým přístupem už ho objevují noví zákazníci, ale vracejí se i známí štamgasti. Pomocí internetového obchodu rozesílá zásilky pro čtenáře z celé Prahy, republiky i za moře a k protinožcům.
Je zřejmé, že klasickou knihu nahrazují její elektronické podoby. Pan Vladimír ale tvrdí: „Kniha je jako žena, opravdová a živá. Kniha elektronická je jak pánský časopis a to prostě není ono!“.

Pan Čejka vkládá svou víru do sběratelů, kteří touží po prvním vydání Maye a Verna, do školáků, jenž potřebují učebnice, a do žen, které rády uniknou ze svých stereotypů do světa romantických příběhů. Sám je sběratelem a kdysi koupil nádherně brožovanou knihu „Jablko z klína“, s podpisem autora Jaroslava Seiferta i ilustrátora Josefa Šímy, za čtyři sta padesát korun. Na tehdejší dobu velká částka z platu, přesto pan Čejka neodolal a dobře udělal. Dnes má sbírka hodnotu více než třicet tisíc korun. Ovšem jen díky své lenosti, se stále může zvát majitelem tohoto titulu. Nestihl totiž uložit knihu do bankovního trezoru až byla banka vyplavena povodněmi. Má sice vykoupaný vysokoškolský diplom, ale Seiferta v suchu. Mimo jiné sbírá české exilové výtisky. Vlastní jich na tisíc čtyři sta. Stále pátrá po dalších a dalších titulech.

Velký fanoušek The Doors zasvětil svůj život knihám. Jeho předci položili za knihy své životy. Čerstvý šedesátník s chutí do života i do práce, rád poradí i pomůže. Ve svém věku došel přesvědčení, že každý literární žánr je nezastupitelný a nenahraditelný.

Více o Antikvariátu Čejka na www.antikvariat-cejka.com   
 

Čtěte více